2015-2016 3. Dönem AÖL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 Çıkmış Sorular
Test Kategorileri
Testler Açık Lise 3. Dönem Dersleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 2015-2016 3. Dönem AÖL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 Çıkmış Sorular

Soru 1
Hasan Bey, bir resim sergisinde gördüğü tablonun güzelliği karşısında hayranlığını gizleyemez ve “Bunu yapan ressam ne kadar yetenekli bir sanatçıymış.” diyerek takdirlerini dile getirir.Dünyadaki düzene ve tabiattaki güzelliklere bakan bir Müslümanın Hasan Bey’in yorumuna göre aşağıdakilerden hangisini söylemesi doğru olur?

Soru 2
İslam dininin temelini oluşturan “Allah’ın varlığı ve birliği” inancı aşağıdakilerden hangisiyle ifade edilir?

Soru 3
“O, sizi (önce) topraktan, sonra az bir sudan, sonra ‘alaka’dan yaratan, sonra sizi anne karnından çocuk olarak çıkaran, sonra olgunluk çağına ulaşmanız, sonra da ihtiyarlamanız için yaşatandır… (Mü’min suresi, 67. ayet)Bu ayette Allah’ın sıfatlarından hangisi vurgulanmaktadır?

Soru 7
Aşağıdakilerden hangisi gözle görülemeyen varlıklardan biri değildir?

Soru 8
“(O peygamberi) apaçık belgeler ve kitaplarla gönderdik. İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da üzerinde düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı indirdik.” (Nahl suresi, 44. ayet)Bu ayette Kur’an’ın indiriliş amacı olarak aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

Soru 9
• Sorumluluklarının farkında olur.• Hesabını veremeyeceği iş ve davranışlardan kaçınır.• Allah’ın huzurunda mahcup olmamak için ibadetlerini titizlikle yerine getirir.Kişide bu davranışların oluşmasına en çok katkı sağlayan inanç aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 10
• Allah’a, peygambere ve peygamberin getirdiği mesaja şüphe etmeden inanmaktır.• Allah’a saygı ile boyun eğmek, emirlerine itaat etmek, Allah’ın insanlara verdiği sayısız nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.Tanımları verilen iki kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 11
Aşağıdakilerden hangisi ibadet olarak kabul edilmez?

Soru 12
Aşağıdakilerden hangisi farz olan ibadetlerden biri değildir?

Soru 13
“Sana vahyedilen Kitab’ı oku, namazı da dosdoğru kıl. Gerçekten namaz insanı hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoyar…” (Ankebût suresi, 45. ayet)Bu ayette, namazın Müslüman üzerindeki etkilerden hangisi vurgulanmaktadır?

Soru 17
Kur’an-ı Kerim’in en uzun ve en kısa suresi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 19
Aşağıdakilerden hangisi Hz. Muhammed (sav.) için söylenemez?

Soru 20
Aşağıdakilerden hangisi Hz. Muhammed (sav.)’in peygamberlik yönü ile ilgili değildir?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum EkleTesti İndirYeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?