2018-2019 1. Dönem AÖL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 Çıkmış Sorular
Test Kategorileri
Testler Açık Lise 3. Dönem Dersleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 2018-2019 1. Dönem AÖL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 Çıkmış Sorular

Soru 1
“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”(Zâriyat suresi, 56. ayet)Bu ayette insanın yaratılışı ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmektedir?

Soru 3
Bir yapıyı oluşturan mermerin, ahşabın vs. farklı illerden ve ülkelerden kendi kendilerine bir araya gelip insanların ihtiyaçlarını karşılamak için estetik ve sanatı oluşturduklarını iddia eden bir insan düşünebilir misiniz? Bu iddianın akla yatkın olduğunu mu düşünürsünüz yoksa gülüp geçer misiniz?Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisine ulaşılmak istenmektedir?

Soru 4
“Eğer göklerde ve yerde Allah’tan başka ilahlar olsaydı, göklerin ve yerin düzeni bozulurdu…(Enbiyâ suresi, 22. ayet.)Bu ayet aşağıdakilerden hangisine cevap niteliğindedir?

Soru 5
İnsan vücudunda 100 trilyon civarında hücre ve her hücrede çok zengin bir biyolojik yapı vardır. Hücre çekirdeğinde yer alan DNA molekülünde o kimseye ait tüm bilgiler depolanmaktadır. Bir gram DNA molekülü milyarlarca CD’nin depoladığı bilgiyi depolayabilmektedir. Beyinde bulunan nohut büyüklüğündeki hipofiz bezi anne karnından ölüme kadar insanın büyümesini dengeli biçimde sağlamaktadır. Vücudumuzdaki damarların toplam uzunluğu dünyanın etrafını birkaç kez kuşatacak uzunluktadır.Bu paragraftan aşağıdaki yargılardan hangisine varılabilir?

Soru 6
Allah’ın nitelikleri (sıfatları) zâti ve subûti olmak üzere ikiye ayrılır. Allah’ın zati özellikleri sadece kendisine aittir; subûti özellikleri ise sınırlı olarak yarattıklarında da mevcuttur.Aşağıdakilerden hangisi Allah’ın zati sıfatlarındandır?

Soru 10
Kur’an-ı Kerim’i anlamı üzerinde düşünerek ve ondaki emir ve yasakları uygulamayı amaç edinerek okumaya ne ad verilir?

Soru 11
“… O iffetini çok iyi korumuştu, biz de ona ruhumuzdan üfledik; o, Rabbinin sözlerini ve kitaplarını hep tasdik etti ve o içtenlikle itaat edenlerdendi.” (Tahrîm suresi, 12. ayet)Bu ayette bahsedilen kişi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 13
• Hz. Peygamber’in görevlendirdiği ilk öğretmendir. • Bedir ve Uhud savaşlarında İslam sancağını taşımıştır. • Uhud Savaşı’nda şehit düşmüştür.Hakkında bilgi verilen sahabe aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 14
Hz Ebû Bekir’in kızı, Hz. Aişe’nin kız kardeşidir. Aynı zamanda Abdullah ve Urve gibi iki büyük âlim ve şehidin annesidir. O, İslam’ın ilk dönemlerinde Müslüman olmuş, son nefesine kadar da İslam’a hizmet etmiştir.Hakkında bilgi verilen hanım sahabe aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 16
Aşağıdakilerden hangisi Mimar Sinan’ın eserlerinden biri değildir?

Soru 17
Aşağıdakilerden hangisi ünlü mutasavvıflardandır?

Soru 18
• Arap harfleriyle güzel yazı yazma sanatıÖrneği ve tanımı verilen sanat aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 19
Kur’an-ı Kerim ve diğer el yazması eserlerin kenarlarının ve levhaların süslenmesinde kullanıldığı görülen “altınla yapılan süsleme” anlamına gelen sanat dalı ile uğraşan kişiye – – – – denir.Verilen boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

Soru 20
Kirlenen bir çevre, kirlenmiş bilinçlerin eseridir. Bilinç arınması ise ancak çevre hakkında güçlü ve yerinde bir değer eğitimiyle mümkün olacaktır. Mümin; tabiatı boyunduruk altına almayı ya da sömürmeyi değil, onun değerlerine ve ritimlerine ayak uydurmayı hedefleyen, güzel ahlaklı insandır.Bu metinden aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum EkleTesti İndirYeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?