2018-2019 1. Dönem AÖL Kimya 3 Çıkmış Sorular
Test Kategorileri
Testler Açık Lise 3. Dönem Dersleri Kimya 3 2018-2019 1. Dönem AÖL Kimya 3 Çıkmış Sorular

Soru 1
‘‘Kimyasal değişimlerde yeni maddeler oluşurken atomların dizilimi değişir ancak toplam kütle değişmez.’’ şeklinde ifade ettiği kütlenin korunumu yasasını bulan bilim insanı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2
Kimyasal bir deneyde; 14 g demir ile 8 g kükürt artan madde olmaksızın tepkimeye girmiştir.Buna göre;I. Oluşan bileşiğin sabit oranı mdemir/mkükürt=7/4 tür II. 11 gram bileşik oluşmuştur. III. Demir elementinin fiziksel özellikleri değişmiştir.yargılarından hangileri doğrudur?

Soru 3
H ve O atomlarından oluşan su (H2O) hayat kaynağımızken, hidrojen peroksit (H2O2) zehirli bir maddedir.Buna göre verilen iki bileşik arasındaki katlı oran kaçtır?

Soru 4
Doğada izotop bolluğu çok olmasından dolayı 1961 yılından itibaren bağıl atom kütlesi hesaplamaları için referans alınan atom aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 5
1 mol NH3 molekülü ile ilgili;I. 6,02×1023 tane moleküldür. II. 3 mol H atomu içerir. III. Toplam 4 mol atom içerir.yargılarından hangileri doğrudur?

Soru 6
8,8 g CO2 gazı kaç mol molekül içerir?(CO2: 44 g / mol)

Soru 7
C2H5OH (etil alkol) bileşiğinin molekül kütlesi kaç g/ mol’dür?(C: 12 g/mol, H: 1 g/mol, O: 16 g/mol)

Soru 9
Şekilde gösterilen I. ve II. beherde bulunan çözeltiler karıştırılıp III. behere konulduğunda çökelme tepki mesi gerçekleşmektedir.Buna göre, çöken maddenin formülü aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 10
Metan gazı (CH4) havadaki oksijen ile yanma tepkimesi verir. Bu tepkimede CO2 ve H2O gazları oluşur.En küçük tam sayılar ile denkleştirilmiş bu tepkime aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 11
Karışımlarla ilgili;I.Belirli bir formülleri yoktur. II.Karışımı oluşturan maddelerin oranı sabittir. III.Bileşenlerine kimyasal yöntemlerle ayrılırlar.ifadelerinden hangileri doğrudur?

Soru 12
Karışık kuruyemiş hangi tür karışıma örnektir?

Soru 13
Aşağıda bileşenlerinin miktarı verilen şekerli su çözeltilerinden hangisi en derişiktir?

Soru 14
Turşu yapmak isteyen bir kişinin kütlece % 5’lik 200 g tuzlu su hazırlamak için kaç g tuza ihtiyacı vardır?

Soru 15
Markette, resimdeki şişeyi gören bir müşteri 80° ifadesinin hacimce % 80 etil alkol içerdiğini kimya dersinde öğrenmiştir.Buna göre, şekildeki kolonya şişesinde kaç ml etil alkol vardır?

Soru 16
1 milyon gram çözeltide, 1 gram madde çözündüğünde derişim değeri aşağıdakilerden hangisi olur?

Soru 17
Otomobillerde araç radyatörlerindeki ve cam suyu haznesindeki suya, kışın antifiriz eklenmektedir. Çözeltilerin, saf suya göre——–olmasından dolayı bu işlem yapılmaktadır.Yukarıdaki ifadede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

Soru 18
Buğdayın öğütülmesi ile un elde edilir.Bu işlem sonucunda unu öğütülmemiş buğday parçalarından ayırmak için kullanılan yöntemin adı nedir?

Soru 19
18 ayar altın, saf altın ve bakırdan oluşan homojen bir karışımdır.Saf altını bu karışımdan ayırmak için kullanılan fiziksel ayırma yöntemi; bu iki metalin hangi fiziksel özelliğinin farklı olması prensibine dayanır?

Soru 20
Böbrekleri yeterli çalışmayan kişinin, kanını zararlı maddelerden arındırmak için kullanılan makineye de adını veren koloit karışımları ayırma yönteminin adı nedir?

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum Ekle


Yeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?