Test Kategorileri
Testler Ortaokul 5. Sınıf 5. Sınıf Türkçe 5. Sınıf Türkçe paragrafta anlam

Soru 1
" Örs üstünde demir döğerken, Ergenekon denilen dağı delerken; Ulu Türk, bileğinle demire değil, Dünya' ya düzen verirken, asaletin,cesaretin,adaletin,ferasetin,misafirin daima sıfatında bir elmas gibi eksilmemiştir. "
Metindeki söze göre aşağıdakilerden hangisini söyleyemeyiz ?

Soru 2
" Kışın beyaz güzelliğinin de yazın sıcak ve nemli günlerinin de zevkine var. Her mevsim, her gün, her an gelir geçer ve hiçbiri asla birbirinin aynı ya da tekrarı değildir. Kış soğuğunun ortasında yazı, yazın bunaltıcı sıcağında kışı özlemek yerine, her mevsimi kendi güzelliğiyle kabul et. "
Yukarıdaki metnin ana fikri aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 3
" Televizyon izliyorum. Sunucu telefondaki seyirciye soruyor: Bugün neyi kutluyoruz ? Seyirci cevap veriyor: Atatürk' ü kaybedişimizin 64. Yıldönümünü”… Şaşırıp kalıyorum. Bunların ağzından çıkanı kulağı duymuyor galiba. Ne zamandır bir kişinin ölümü kutlanıyor ? Hele bu kişi Atatürk' se”… Biz ölüm yıl dönümlerinde Atatürk' ü anarız, kutlamayı düşmanları yapar. Görüyorsunuz dili bilmemek insanı ne duruma düşürüyor. "
Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisinden bahsedilmiştir ?

Soru 4
" Para, gerçek zenginlik değildir. O, sadece ihtiyaçların giderilmesine vasıta olduğu için değerlidir. Bir çölün ortasında, hararetten yanan bir insan için birkaç damla soğuk su, bir torba altından çok daha değerlidir. "
Paragrafın başlığı aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Soru 5
" Herkes mesleğinde ve hayatında birçok karanlık yoldan geçmeye mecburdur. Ancak bu yolları elinde bir ışık olmadan geçmeye çalışmaktansa, başkalarının tecrübe meşalelerinden faydalanarak yürümek daha kolay ve karlı değil midir ? "
Metinde anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 6
" Hislerimizi etkileyen yüz ifadeleri üzerinde yapılan çalışmalar, iyi durumdayken bile pek fazla gülmediğimizi ortaya çıkarmıştır. Oysa gülümseme ve gülme, biyolojik süreci etkileyerek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Onlar, beynimize giden kan ve oksijen miktarını, sinir taşıyıcılarının uyarı düzeyini artırır. "
Metinden aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

Soru 7
(I) Kimi insan şiiri sever, kimi sevmez. (II) Bence insanoğlunun yaptığı bunca işler, tuttuğu bunca yollar arasında şiirden yücesi yoktur. (III) Şiir, duygularımızın dışımızdaki nesneleri soyutlamalarla anlatmaktır. (IV) Şiiri sevmeyenlerle arkadaşlık kurmak bir odunla dostluk kurmak değildir.
Yukarıdaki cümlelerin hangisinde bir tanımlama yapılmıştır?

Soru 8
" Ömer Seyfettin' in hikâyelerinde bir yaşanmışlık var. Hikâyeyi okuyan kişi bir anda kendisini hikâyenin içinde buluyor. Kahramanları sanki bizden birileri. Sokakta her gün karşılaştığımız kişiler. Konuşmalar oldukça sade. Yedi yaşındaki bir çocuk bile anlayabiliyor. Ömer Seyfettin' i büyük yapan da bu değil mi ? "
Yukarıdaki paragrafa göre, Ömer Seyfettin' in büyük bir yazar olmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 9
Bahar geldi her yer rengarenk
Çiçekler açmış, ötüyor kuşlar
Bu uyum, bu renkler, bu ahenk
Her yerde neşe dolu insanlar
Yukarıdaki dörtlüğün teması aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 10
" Benim hiç sıkılmadan yaptığım şey gezmektir. Gezmek hem heyecan verici hem de öğretici oluyor. Bazen gezerken yorulsam da her şeyi göremiyorum. Canım işte o zaman sıkılıyor. Görmek için bunca yol geliyorsun bir de baktın ki burası kapalı. Bir yer göremeyince canın sıkılıyor. Gezmek eğlenceli olmasının yanında bazen de zaman alıyor. Yorgunlukta cabası”… "
Yukarıdaki metine göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

Soru 11
" (I) İnternet, bütün dünyayı ayağımıza getiren bir teknoloji. (II) Dünya artık bir tık mesafemizde. (III) İnsanlarda bağımlılık yaparak, onları asosyal bir karakter yapıyor. (IV) Gitmediğimiz, görmediğimiz bir yer kaldı mı artık ? " Paragrafta kaç numaralı tümce cümlenin akışını bozmaktadır ?

Soru 12
" Sanat insanları birbirine yaklaştıran en kuvvetli araçlardan biridir. Aynı kitabı okuyup sevenler arasında kendiliğinden bir yakınlık başlar. Bir tiyatro eserinin temsilinde, birlikte gülenler veya gözleri yaşaranlar arasında bir kaynaşma olmaz mı ? Zevklerdeki birliği, ruhlardaki birlik izler. "
Metnin ana fikri nedir ?

Soru 13
" Ressam, doğa manzaralarını konu alan yağlı boya resimleri ile tanınmıştır. Yaptığı resimlerinde doğanın güzelliğini kendine özgü bir tarz ile anlatmıştır. Bu yüzden tabloları dünyanın birçok yerinde sergilerde yer almıştır. "
Paragraftan aşağıdaki ifadelerden hangisi çıkarılmaz ?

Soru 14
"Aslında herkes dâhidir. Ama siz kal- kıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir. " demiş Albert Einstein. Gerçekten de öyle değil midir ? İnsanları yetenekleri dışında değerlendirip, onları öyle yargılamak ne kadar doğru bir davranış ki ? Bir çok insan, yeteneklerinin farkına bile varılmadan yok olup gittiler.
Paragrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 15
" Bu gün evde kaldığım sürede bırak kitap okumayı televizyon bile seyretmedim. " cümle ile ilgili aşağıdakilerden hangisi çıkarılabilir ?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum Ekle

Esra Ceren 12 Ocak 2023 tarihinde saat 18:52'de demiş ki;

Zaten 15 soru ve çok güzel olmuş teşekkürler

3-2
, 22 Aralık 2022 tarihinde saat 21:53'de demiş ki;

Test güzel ama sorular 15 soru olmalıydı bence

4-4
Blink Ceren 27 Kasım 2022 tarihinde saat 20:16'da demiş ki;

Testlerde pek zorlanmadım. Zorlanmayı beklerdim, ama güzel bir test ellerinize sağlık

11-11
Musab 23 Kasım 2022 tarihinde saat 18:53'de demiş ki;

Test çok güzeldi elinize sağlık

4-10
DEFNE 18 Şubat 2022 tarihinde saat 21:12'de demiş ki;

20 SORU OLMALIYDI AMA GENEL İTİBARİYLE SORULAR GÜZELDİ BENCE KATILANLAR LÜTFEN LİKE TUŞUNA BASSIN SAYIMIZI GÖRELİM

42-50
uzay problemi 16 Şubat 2022 tarihinde saat 19:45'de demiş ki;

benim işimi gördü çünkü evde çözecek kaynak kalmamıştı

29-40
beni boş ver 4 Aralık 2021 tarihinde saat 15:35'de demiş ki;

fena değil ya

28-57
defne 3 Aralık 2021 tarihinde saat 16:58'de demiş ki;

test güzeldi

34-49
Asyacıbılı 2 Haziran 2020 tarihinde saat 16:37'de demiş ki;

test harika

54-68
Testi İndirYeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?