7. Sınıf Türkçe parçada anlam
Test Kategorileri
Testler Ortaokul 7. Sınıf 7. Sınıf Türkçe 7. Sınıf Türkçe parçada anlam

Soru 1
Çağdaşlaşma denildiğinde, çağımızın özlemleri, gereksinimleri, akımları karşısında duyarlı ve hoşgörülü olmayı anlıyoruz. Çağdaş insan, çevresiyle, ülkesiyle hatta dünya ile birlikte yaşar; çevresinin sorunlarıyla yüklüdür ve huzursuzdur. Bu insanda mutluluk değerleri toplumsal ve evrenseldir.
Paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi çağdaş insana uygun düşmez ?

Soru 2
Yazarken kitapları bir yana bırakır, aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatırlar diye.Gerçekten de iyi yazarlar üstüme iyi abanır, yüreksiz ederler beni. Hani bir ressam varmış, horoz resimleri yaparmış da, uşaklarına atölyesine hiç horoz sokmamalarını tembih edermiş, ben de öyle...
Yazarın paragraftaki ressam gibi davranmasının nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

Soru 3
Ben öykülerimi yazarken genelde bilgisayarla değil de tükenmez kalem ve kağıtlarla çalışıyorum. Çünkü kağıdı önüme her aldığımda bana: " Gerçekleri değil, hayalleri getir. "dediğini hissediyorum " Hayallerini getir ve onların kendi gerçeklerine dönmesine izin ver." Picasso' nun sözü tam da buraya göre: " Hayal edebiliyorsam, çizebilirim. "
Bu paragrafın anlatımında aşağıdakilerden hangilerine başvurulmuştur ?

Soru 4
Gittikçe yalnızlaşıyorsunuz insan kardeşlerim
Ne bir ortak sevinciniz kaldı sizi çoğaltacak,
Ne bir dostunuz var acınızı alacak,
Unuttunuz nicedir paylaşmanın mutluluğunu
Şükrü ERBAŞ
Bu dörtlükte vurgulanan düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 5
Ben var isem ana dilimle varım
Türkçem benim bereketli toprağım.
Akan sularımın sesi ondadır.
Güneşimin aydınlığı,sıcağı...
Onunla güler,onunla ağlarım
Mehmet SALİĞOĞLU
Şiirden Türkçeyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

Soru 6
Aslı'nın içten, sevimli ve yumuşak tavırları vardı.Kendisine olan güveni üst düzeydeydi ve bunu genellikle karşısındaki insana hissettirirken bunu sert bir biçimde değil, naif bir tarz ile yapıyordu. Genel olarak mantığı ile hareket eden ne istediğini her zaman bilen ve ona göre davranan bir kızdı. 2 köpeği 1 tane kuşu vardı. Kuşunun adı '' Karam '' dı.
Yukarıdaki paragrafa göre Aslı' nın özelliklerinden aşağıdakilerden hangisi yanlış verilmiştir ?

Soru 7
İlkokul çağındaki bir öğrencinin kırk dakikalık derste dikkatini öğretmende tutma süresi on beş dakikadır. Lise öğrencilerinde ise dikkatli ders dinleme otuz dakikaya kadar çıkmaktadır. Verimli ders işlemek isteyen öğretmenin bunları göz önünde bulundurması gerekir.
Bu paragrafın anlatımında düşünceyi geliştirme yollarından hangisinden yararlanılmıştır ?

Soru 8
(I) Artık dağlar, sırtlarından kürklerini attılar; fakat henüz sabahları serince olduğu için omuzlarına sislerden bir atkı alıyorlar. (II) Şimdi rüzgarlar da kuru ağaç filizlerine pek deli gibi koşmuyor. (III) Bitkilerin ve insanların şenlikleri mutlaka ilkbaharda yapılıyor. (IV) Her dalın üzerinde renkli ve güzel dokulu ipeklerden ufacık maskeler kıpırdıyor. (V) Akasyaların dallarında kağıt fenerciklere benzer sayısız çiçekler asılı.
Paragrafta aşağıdakilerden hangisi konuşturulmuştur ?

Soru 9
Dünyada kötülükler olduğu sürece şiddet de olacaktır. Şiddet,şiddetle değil, sevgiyle ortadan kaldırılır. Güzelliklere, güzel duygularla yaklaşmak kolaydır. Önemli olan, insanlık için olumsuzluk olan durumların karşısına güzel duygularla çıkmaktır.
Aşağıdaki atasözlerinden hangisi paragrafta vurgulanan düşünceyle örtüşür ?

Soru 11
Bu ayrımın dışında iki toplum birbirini kabullenmiş hatta kaynaşmış olarak yaşıyorlardı. Öylesine ki Feride' nin çocukluğunda bir Rum delikanlısı, dul bir kadının tek oğlu, bir kaza sonucu öldüğünde, bu acıklı olaya türkü yakanlar Türkler olmuşlardır.
Yukarıdaki paragrafın konusu aşağıdaki seçeneklerin hangisindedir ?

Soru 12
" Ben insanın iş görme isteğini ve yaşama çabasını daima canlı tutmasını isterim.Ölüm,bahçeme fidanlarını dikerken bulmalı beni;ama ölüm korkusu,bahçemi yitirme korkusu içinde değil "
Diyen biri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

Soru 13
" Eleştirmenin herhangi bir yapıtı değerlendirmesi için,belli ölçütlerinin olması gerekir. Keyfe bağlı yargılardan kaçınmalı, nesnel değer yargılarının ardına düşmeli. "diyor Atilla İlhan. Bunun için de ölçütler üzerinde önemle duruyor. Ama bana sorarsanız, eleştirmeni eleştirmen yapan, kullandığı ölçütün doğruluğu değil, onu kullanışındaki ustalıktır.
Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru 14
Geleneklerimize göre konuk kısmetiyle gelir. Ev sahibi olanlar ölçüsünde elinden geleni yapar. Bu arada dertler paylaşılır,anılar tazelenir, dostluklar pekiştirilir. Kısaca konuk ağırlamak Türk toplumunda dayanışmanın önemli bir göstergesidir.
Paragrafta konuk ağırlamanın hangi işlevi üzerinde durulmamıştır ?

Soru 15
Tarih bilgisi, öğrencilere kuru, özensiz düzenlenen kitaplarla sunulmamalı. Tarihsel olaylar, ezbere dayalı bilgiler içinde değil; belgelere,yazınsal, tarihsel ve sanatsal yapıtlara dayandırılarak öğretilmeli. Tarihsel, yazınsal ve sanatsal yapıtlar sokaklarda, parklarda sergilenmeli, yalnız tarih kitaplarının sayfalarında değil, toplumun yaşamında da olmalı.
Aşağıdakilerden hangisi,bu görüşe temel oluşturmaz ?

Testi İndir

NOT: Soruların cevabını görebilmek için soruya ait şıklara tıklayınız.

Soru Yorumları Yorum Ekle

Yorumcu 26 Haziran 2022 tarihinde saat 18:09'da demiş ki;

Bence çooook kötü boşum olmamasına rağmen varmış gibi gösterdi.

1-4
kareninaanna 27 Eylül 2021 tarihinde saat 18:51'de demiş ki;

sorular biraz daha zor olabilirdi ama yine de güzel bir testti hepsi doğrudur

5-18
sanane 7 Mayıs 2021 tarihinde saat 07:35'de demiş ki;

açıkçası çok beğenmedim çünkü test sonucunu alınca benim 1 boşum olmamasına rağmen bana 1 boş var dedi ve sorulrda kaliteli değil

17-11
sanem mutlakçı oğlıu 12 Nisan 2021 tarihinde saat 16:35'de demiş ki;

gayet güzel ama bir soruda hata var bence 13 te orda tanık gösterme olmalı

13-17
Testi İndirYeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?