Test Kategorileri
Soru 1

(I) Babam, bir eylül akşamında, soğuk bir hastane odasında gözlerini yummuştu hayata. (ll) On yıl geçti babamın ölümünün üzerinden. (lll) Ona olan özlemim hiç azalmadı. (IV) Tersine, geçen zamanla daha da çogaldı içimdeki özlem. (V) Bunda yalnızca fiziksel görüntümün değil, huylarımın da zamanla ona daha çok benzemesinin büyük etkisi vardı.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşagıdakilerden hangisi yanlıştır?


Soru 2

(I) Keskin virajlardan döne döne Torosların zirvesine tırmanırken, makilikler Yerini yavaş yavaş kızılçam ormanına bıraktı. (ll) İlerledikçe sıkışmaya başlayan sedir ağaçları eşliğinde yürürken hava birden değişti. (lll) Sanki iki saat önceki bahar havasını başka bir ülkede yaşamıştık. (IV) Hava aniden karardıktan sonra, şimşekler eşliğinde, bardaktan boşalırcasına yağdı yağmur: Kızılağaç köyüne ulaştığımızda ise pırıl pırıl bir gökkuşağını bizi beklerken bulduk.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


Soru 3

Erozyonun, bitkisel toprak tabakasını incelttiği bu belgede, ekime elverişli arazi neredeyse, ev de oradadır.

Bu cümle dilbilgisi yönünden incelendiğinde aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


Soru 4

(I) Bu ülkede hepimiz nisan ayındaki bayram heyecanını çok yakından biliriz. (ll) Hepimizin hafızasında bu bayrama dair birkaç anı vardır. (lll) Her okul kendi programını hazırlar bayram için. (IV) Oyunlar hazırlanır, şiirler ezberlenir. (V) O gün her şey çocuklar içindir.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


Soru 5

Dört yanı duvarlarla çevrili bir odada günlerce kalmak insanın psikolojisini etkiliyor elbette.

Bu cümle dilbilgisi yönünden incelendiğinde aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


Soru 6

(I) Hayatı boyunca çok sevdi vapurları. (ll) Deniz üzerinde kuğu misali ilerleyen vapurlara imrenerek bakmak çok farklı gelmişti ona. (lll) Vapura ilk bindiği günü hala hatırlıyordu. (IV) Beş yaşını doldurduğu gün Kuzguncuk'taki halasına gitmek için binmişlerdi vapura. (V) Şimdi artık ne Kuzguncuk'taki halası hayattaydı ne de hayat o günkü kadar güzeldi.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


Soru 7

Bakırköy'deki konağımızda kaldığımız zamanlarda kendimi büyük salonda bulunan kütüphaneye atıp orada saatlerce kitap okurdum.

Bu cümlede aşağıdakilerden hangisinin örneği yoktur?


Soru 8

(I) Ilık bir şubat sabahıydı. (ll) Yalancı bir bahar havasıyla karşılamıştı bizi Akdeniz. (lll) Nem sinmiş makiliklerden yükselen kokular başımızı döndürmüştü. (IV) Oysa daha dün, Ankara'dan yola çıkarken, kar atıştırıyordu. (V) Hani derler ya dört mevsim yaşanır Anadolu'da diye, biz onu yaşıyorduk işte.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


Soru 9

Yağışların etkili olduğu ülkelerin başında gelen Çin'in birçok bölgesinde barajlar yıkıldı, evler sular altında kaldı, can ve mal kaybı yaşandı.

Bu cümle dilbilgisi yönünden incelendiğinde aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


Soru 10

Dördüncü zamanda oluşan lhlara Vadisi, volkanik püskürmelerden sıçrayan lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlakların ve çökmelerin doğaya ve tarihe kazandırdığı güzel bir sonuçtur.

Bu cümleyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


Soru 11

(I) Yaşlı hastalarda yalnızlık hissi en sevdiği yakınını kaybettiği zaman ortaya çıkar. (ll) Yıllardır beraber yaşadığı, aynı kaderi, üzüntüyü, sıkıntıyı, sevinci paylaştığı eşini kaybetmek acı gelir onlara. (lll) Kayıp yeni ise, yalnızlık daha da derindir. (IV) Artık hayat onun için anlamını yitirir ve o, yaptıklarından zevk almaz. (V) Düşünce girdapları içinde bir köşeye çekilir.

Bu parça ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


Başarı Listesi

Sıra
Üye Kullanıcı Adı
Başarı Yüzdesi
1
OSMAN1453
%100

Soru Yorumları Yorum EkleTesti İndirYeni Üyelik  |  Şifremi Unuttum

Üye çıkışı yapmak istediğinize emin misiniz?